Widowisko z okazji 86 rocznicy Odzyskania Niepodległości (10.11.2004)


   Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
Dnia 10 listopada 1918 r. do kraju powrócił Józef Piłsudski, od lipca 1917 r. internowany przez Niemców w Magdeburgu. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych. W Warszawie rozpoczęło się, trwające już w innych miastach, rozbrajanie wojsk okupacyjnych.
   Dzień 11 listopada został ustanowiony - ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 1937 r. - polskim świętem narodowym i pozostawał oficjalnie świętem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej do roku 1944. W roku 1945 władze PRL jako święto państwowe ustanowiły dzień 22 lipca. Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, zostało przywrócone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dopiero w roku 1989.

   Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przygotowane zostało widowisko słowno-muzyczne, które obejrzeli uczniowie naszej Szkoły. Największy wkład w jego przygotowanie wnieśli uczniowie klasy Ib naszego Liceum.
Widowisko prezentowane było czterokrotnie dla kolejnych grup uczniów.
Pieczę nad przygotowaniem widowiska sprawowała mgr Elżbieta Gałczyńska-Wiatr, która współpracowała z mgr Janem Lubienieckim, mgr Andrzejem Przybytkiem, mgr Teresą Przybył.

Pobierz plik dźwiękowy z jednym z utworów wykonywanych w czasie uroczystości przez chórek: Wolność życiem jest... - plik mp3 (456 kB).

Fotoreportaż.

(Poniżej galerii zdjęć tekst Katarzyny Dyby z kl. Ib.)

zdjęcia: Jarosław Tułaczyk
Uwaga:
Poniższa galeria oparta jest o skrypt (JavaScript) - fotografie w formacie 640x480 otwierają się, po kliknięciu na miniaturze, w odrębnym oknie dopasowanym do rozmiaru zdjęcia.
Rozmiar plików graficznych od 76kB do 102kB.

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3 Zdjęcie 4
Zdjęcie 5 Zdjęcie 6 Zdjęcie 7 Zdjęcie 8
Zdjęcie 9 Zdjęcie 10 Zdjęcie 11 Zdjęcie 12
Zdjęcie 13 Zdjęcie 14 Zdjęcie 15 Zdjęcie 16

   10 listopada 2004 r. w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze odbyła się akademia z okazji Dnia Niepodległości. Uroczystość, przygotowana przez licealistów z klasy pierwszej i drugiej, składała się z części recytatorskiej i przedstawienia pt. "Dzień Niepodległości, czyli co to jest wolność?". Program został wzbogacony o anielskie głosy chórku z Krzeszowa (Karolina Jała kl. IIIc, Magda Rzeszutek kl. IIIc, Iza Urbańska kl. IIc, Kasia Łękawska kl. IIc, kl. Natalia Piestrzyńska kl. II, Paulina Skowron kl. IIb, Karolina Skoczeń kl. Ib) z akompaniamentem gitary (Joanna Lipień kl. IIc) i fortepianu (Damian Prokopik kl. II).
   Patriotyczne wiersze recytowali: Krzysztof Talarczyk (kl. Ib), Elżbieta Skrzypiec (kl. Ib), Kamil Pawlak (kl. Ib), Marta Buzarewicz (kl. Ib), Elżbieta Partyńska (kl. Ib), Karolina Jaworecka (kl. Ib), Marcelina Gałysa(kl. Ib), Łukasz Wasilewski (kl. Ib) i Katarzyna Dyba (kl. Ib). Narratorem była Beata Siemieńska (kl. Ib). Jednak w tej części najbardziej podobali się szalejący kosynierzy (Grzegorz Modelski i Dawid Wójcik oraz Jacek Zachara, Paweł Łabuda i Łukasz Majewski). Był to bardzo zabawny element. Chłopcy mieli zrobione przez siebie kosy i stroje stylizowane na te z czasów powstańczych walk.
   Spektakl przedstawiał rozmowę zwierząt na temat wolności. Przechwalały się i kłóciły, które z nich jest najbardziej wolne. W ich rozmowę wtrącili się ludzie gotowi przeprowadzić ze sobą wojnę, by rozwiązać ten problem. Jednak słoń i lew odwiodły ich od tego pomysłu i zaproponowały, by swą siłę zmierzyli na siłowni.
   Na koniec bohaterowie stwierdzili, że:
"Wolność to świat bez wojny, a wojna to martwe morze".
   W drugiej części wystąpili uczniowie z klasy Ib: narrator - Kamil Pawlak, wróbel - Kamila Plich, wrona - Magdalena Hatlaś, orzeł - Karolina Skoczeń, antylopa - Krystyna Kubicka, lew - Ewelina Odelga, słoń - Katarzyna Żak, mysz - Aneta Kuś, kot - Joanna Olejnicka, pies - Judyta Koszut, smycz - Marcelina Klimczak, człowiek - Karolina Zając, człowiek drugi - Patrycja Wiatrowska. Należy wspomnieć o suflerach: Rafale Bocheńskim i Michale Gręduszu, którzy doskonale poradzili sobie z zadaniem.
    Apel ten, ze względu na ilość widzów odegrany aż cztery razy, był warty zobaczenia. Ukazał czasy walk Polski o niepodległość - okres bardzo ważny dla historii naszej ojczyzny. Zmusił nas również do refleksji na temat wolności, czyli wartości, której nie można w żaden sposób zmierzyć, gdyż jak powiedział człowiek drugi, jest ona jak Ocean Spokojny.
    Oglądający byli zainteresowani i pochłonięci tym, co działo się na scenie. Program udał się tylko dzięki wkładowi uczniów i pracy organizujących go nauczycieli.
    Myślę, iż cała impreza wspaniale uczciła Święto Niepodległości.

Tekst: Katarzyna Dyba (kl. Ib)

Copyright &copy ZSO Kamienna Góra