OPIS KAMIENNOGÓRSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
organizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze
pod patronatem Starostwa Powiatu Kamiennogórskiego
     Realizowany w rejonie Kotliny Kamiennogórskiej konkurs plastyczny jest formą edukacji regionalnej i ma na celu przybliżenie uczestnikom piękna architektury Ziemi Kamiennogórskiej w całej krasie jej walorów artystycznych, historycznych i turystycznych. Wspaniałe bryły kościołów, stare kaplice i kapliczki, zanikająca zabudowa wiejska i historyczna architektura miejska, ruiny pałaców i dworków znajdujące się w naszym regionie zasługują na nasze zainteresowanie i na plastyczną interpretację.
     Coroczny konkurs plastyczny jest także formą pracy, której celem jest włączenie młodzieży do działań na rzecz ochrony zabytków.
     Heliodor Muszyński w swojej pracy "Podstawy wychowania społeczno-moralnego" stwierdza, że wielkie znaczenie w wychowaniu społeczno-moralnym mają formy polegające na tworzeniu nowych, mniej lub bardziej oryginalnych utworów artystycznych. "Siła wpływu tego rodzaju działalności polega na emocjonalnym angażowaniu się wychowanka w określone treści oraz na jego identyfikowaniu się i uważaniu za własne tego, co wyraża (...) tworzony utwór artystyczny (...) Mogą one budzić wrażliwość emocjonalną dziecka, kształtować jego wiedzę i przekonania, (...) wzmacniać i osłabiać lub podsuwać określone motywacje i postawy w różnych sytuacjach, jak również rozwiązania różnorodnych problemów i konfliktów."
     Udział w konkursie zwraca uwagę młodzieży na zagrożenia, ale i korzyści, jakie niesie starym obiektom architektonicznym działalność człowieka w naszym regionie. Pozwoli młodym mieszkańcom Ziemi Kamiennogórskiej stworzyć dzieła, które na pewno skłonią ich samych, a także odbiorców ich prac do refleksji nad historią regionu, stanem zabytkowej zabudowy oraz potrzebą jej zachowania.
Dzieła te będą także dodatkowym sygnałem dla władz samorządowych informującym o lokalnych potrzebach społecznych dotyczących podejmowania skutecznych działań i decyzji zmierzających do ochrony naszej lokalnej historycznej zabudowy. Działalność plastyczna przyczynia się do kształtowania nowych, pozytywnych postaw społecznych zarówno młodych twórców, jak i odbiorców ich dzieł w duchu szacunku dla regionu i jego zabytków.

I. Pierwsza edycja konkursu plastycznego (listopad 2002 - luty 2003 r.).
TEMAT KONKURSU:
"Zabytki architektury Ziemi Kamiennogórskiej w rysunku - kościoły i kaplice"
II. Zamierzenia i cele konkursu.
     Rozbudzanie świadomości regionalnej, w tym potrzeby ochrony naszych zabytków, popularyzacja regionalnej twórczości plastycznej oraz promocja utalentowanych plastycznie młodych twórców ze szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz ponadpodstawowych wśród mieszkańców rejonu Kotliny Kamiennogórskiej.
III. Zamierzenia edukacyjne.
     Wzbudzanie w młodym pokoleniu umiejętności dostrzegania piękna starych budowli, poczucia odpowiedzialności za stan zabytków architektonicznych naszej ziemi, szacunku dla twórczości poprzednich pokoleń i historii Śląska, kształtowanie przekonania, że zabytki powinny przetrwać, aby następne pokolenia też mogły cieszyć się ich pięknem i poznawać historię regionu nie tylko z książek, ale poprzez obcowanie z wytworami minionych epok.
IV. Realizatorzy i uczestnicy konkursu.
REALIZATORZY:
mgr Wiesław Kozłowski, mgr Jan Lubieniecki i mgr inż. Jarosław Tułaczyk przy współpracy nauczycieli szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz ponadpodstawowych z rejonu Kotliny Kamiennogórskiej.
UCZESTNICY:
młodzież szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz ponadpodstawowych powiatu kamiennogórskiego.
V. REALIZACJA:
- W terminie do 29 listopada 2002 roku zostaną dostarczone informacje o konkursie wraz z regulaminem do poszczególnych szkół.
- Do 17 stycznia 2003 roku wykonane zostaną i dostarczone na adres realizatora prace konkursowe.
- Komisja konkursowa oceni prace do 14 lutego 2003 roku.
- Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 17 lutego 2003 roku.
- Wręczenie nagród i odbędzie się 28 lutego 2003 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze.
<<< Wstecz