poprzednia   następna

ZSO Kamienna Góra, ul. M. C. Skłodowskiej 2, 58-400 Kamienna Góra
E-mail: zsokgora@zso.kamiennagora.ids.pl

Karol Krawczyński
ZSO Kamienna Góra

Pomoc Liczyrzepy

    Dawno, dawno temu, żyło sobie dwóch braci. Jeden z nich uwielbiał tereny równinne, a drugi marzył, aby zamieszkać w górach.
    Pewnego dnia ten młodszy pożegnał brata i wraz z rodziną wyruszył w daleką podróż. Wędrowali kilka dni i nocy. Wreszcie dotarli do terenów górzystych, pokrytych gęstym borem. Gniewkowi, bo tak się nazywał, bardzo spodobała się okolica i postanowił osiedlić się tutaj z rodziną. Terenów do polowania nie brakowało, ale potrzebna też była ziemia uprawna. Wziął się więc Gniewko do karczowania lasu. Nie wiedział jednak, że to sprowadzi na niego nieszczęście. Nie mieszkał nigdy w górach, nie słyszał zatem o potężnym duchu gór - Liczyrzepie. Gdy motyką spulchniał ziemię, napotykał na coraz większe kamienie. Zrezygnowany przeniósł się z rodziną w inne miejsce, nad rzekę. Na wykarczowanym wcześniej miejscu posadził znów las. Spodobało się to Liczyrzepie i postanowił pomóc osadnikom. Niepostrzeżenie wydobywał z ziemi kamienie i układał je w pryzmy. Wkrótce wykorzystał to słynny książę Bolko i zbudował z nich kamienny zamek, a osadę u jego stóp nazwano po prostu Kamienną Górą.
    Bardzo starzy ludzie do dziś ostrzegają, że jeśli ktoś zniszczy choćby jedno drzewo w lesie, wtedy Liczyrzepa schodzi z gór do naszego miasta i surowo karze wandali.
Powrót do menu legend...