poprzednia   następna

ZSO Kamienna Góra, ul. M. C. Skłodowskiej 2, 58-400 Kamienna Góra
E-mail: zsokgora@zso.kamiennagora.ids.pl

Kamila Baziak
ZSO Kamienna Góra

O czterech braciach

    Bardzo dawno temu, kiedy na świecie żyły jeszcze wróżki, czarownice, elfy i olbrzymy, w dzisiejszych Wieściszowicach wydarzyło się coś bardzo ciekawego i dziwnego zarazem.
    W lesie przylegającym do tej wsi stał maleńki domek, w którym mieszkało stare bezdzietne małżeństwo. Kobieta co wieczór wyobrażała sobie, jak bawi maleństwo, uczy je chodzić, wymawiać pierwsze słowa. Mężczyzna marzył o wspólnych z synem wyprawach na polowania, na ryby...
    Dobrym wróżkom zrobiło się żal starszych ludzi i postanowiły uszczęśliwić ich. Niestety, źle skorzystały z magicznych zaklęć i zamiast jednego chłopca, wyczarowały aż czterech ... kolo- rowych chłopczyków: niebieskie- go, czerwonego, zielonego i żółt- ego. Wróżki zapomniały jednak powiedzieć uradowanym rodzicom, że maleństwa nie mogą mieć styczności z wodą, gdyż ina- czej ... rozpuszczą się w niej! Niestety, stało się najgorsze. Po pierwszej kąpieli w czterech wanienkach zamiast chłopczyków, pozostały tylko kolorowe wody!
    Przestraszone wróżki chciały naprawić swój błąd, ale nic z tego nie wyszło. Tak okrutnie doświadczeni rodzice zmarli ze zgryzoty następnego dnia. Na polecenie wróżek dobrzy ludzie wykopali na zboczu góry cztery małe stawy, do których wlano wodę z poszczególnych wanienek.
    Upływały lata. "Kolorowe Jeziorka" w Wieściszowicach, bo tak je ktoś nazwał, ściągają dziś tłumy turystów. Tylko niektórzy z nich wiedzą, że każdego roku w pierwszy dzień wiosny i w samo południe, można usłyszeć nad brzegiem jednego jeziorka ciche szlochanie wróżek, które opłakują rozpuszczonych w wodzie chłopców.
Powrót do menu legend...