poprzednia   następna

ZSO Kamienna Góra, ul. M. C. Skłodowskiej 2, 58-400 Kamienna Góra
E-mail: zsokgora@zso.kamiennagora.ids.pl

Łukasz Przybył
ZSO Kamienna Góra

Dzielny Krzesimir

    Za lasami, za górami, w odległej przeszłości w Kotlinie Kamiennogórskiej żyli sobie mieszkańcy pewnej wioski. Wiedli oni życie spokojne i wesołe aż do dnia, w którym pojawił się zły czarnoksiężnik o imieniu Grus.
    Mag notorycznie zakłócał spokój, gnębił ludzi. Mieszkańcy oburzeni zachowaniem czarnoksiężnika starali się czym prędzej pozbyć go. Nie było to łatwe, gdyż kilku śmiałków w starciu z nim poniosło męczeńską śmierć, a jeszcze innych pozamieniał w ... najprzeróżniejsze zwierzęta. Książę Bolko I zaniepokojony wieściami z Kotliny Kamiennogórskiej obiecał rękę swojej córki i liczne wsie temu, który raz na zawsze rozprawi się z Grusem.
    Pewnego dnia do walki ze złym czarnoksiężnikiem stanął młodzieniec imieniem Krzesimir, który po zapoznaniu się z sytuacją i terenem, zaczaił się w pobliżu jego kryjówki. Wszyscy wiedzieli, że wielki mag bez swej czarodziejskiej kuli jest bezbronny. Młodzieniec postanowił to wykorzystać. Któregoś wieczoru zmęczony Grus zapadł w głęboki sen w swej ponurej kryjówce. Krzesimir ukradkiem wśliznął się do niej, chwycił w dłonie szklaną kulę i roztrzaskał ją o głowę czarnoksięż- nika. Ten wyrwany nagle ze snu nie zdążył nawet krzyknąć i w mgnieniu oka zamienił się w ... mysz! Jednocześnie straciły moc wszystkie wcześniejsze jego czary. Ludzie zamienieni w zwierzęta wrócili do normalnego stanu!
    W Kotlinie zapanowała wielka radość. Przez kilka dni hucznie ucztowano. Młodzieniec Krzesimir otrzymał należną nagrodę. Z piękną księżniczką wziął ślub i młodzi małżonkowie osiedli na stałe w rodzinnej wsi pogromcy czarnoksiężnika. Żyli długo i szczęśliwie.
    W roku 1292 z woli księcia Bolka I osiedli w tej osadzie cystersi i rozpoczęli budowę klasztoru w pobliżu domu Krzesimira. Na jego cześć wieś otrzymała nazwę Krzeszów. Niektórzy twierdzą, że niemiecka nazwa siedziby cystersów - Grüssau - pochodzi od imienia czarnoksiężnika, który kilka lat terroryzował ludność Kotliny Kamiennogórskiej.
Powrót do menu legend...