LESZCZYNIEC


Dawna nazwa

Niemiecka nazwa Leszczyńca z przed 1945 roku nosiła nazwę Haselbach.


Położenie geograficzne

współrzędne geograficzne: N 50°47' ; E 15°54'
Województwo: dolnośląskie
Powiat: kamiennogórski
Gmina: Kamienna Góra
Liczba mieszkańców: 488 osób
Rok założenia: 1349
Wysokość nad poziomem morza: ok. 540 - 660 m.n.p.m
Powierzchnia w ha: 713,5915


Historia

Ta wieś malowniczo położona w zakolu Świdnika (lewego dopływu Bobru) na granicy Rudaw Janowickich i Wzgórz Bramy Lubawskiej wzmiankowana była w 1349 r. jako Hasilbach (od 1945 r. Lesznica, od 1946 - Leszczyniec). Do połowy XVIII w. w księstwie świdnickim, później w powiecie bolkowsko-kamiennogórskim, a w latach 1818÷1946 kamiennogórskim. Nie ma zbyt wielu danych o czasach Reformacji. Można wnosić, że podobnie jak w pobliskich Kowarach luteranie zdobyli przewagę, chociaż z pewnym opóźnieniem, gdyż na początku Reformacji wieś należała do krzeszowskich cystersów. Ilościowej przewagi protestantów nie zdołało zatrzeć ponad 100 lat kontrreformacji. Świadczy o tym dość szybkie postawienie kościoła ewangelickiego po zajęciu Śląska przez Prusy (mimo, iż najbliższy Kościół Łaski znajdował się w odległej tylko o kilka km Kamiennej Górze) oraz fakt, że chociaż we wsi były 2 kościoły, parafia katolicka, ze względu na niewielką liczbę wiernych obejmowała również Miszkowice i Ogorzelec. W 1945 r. kościół ewangelicki został przejęty przez katolików. Obecnie pełni funkcję kościoła parafialnego p.w. św. Bartłomieja. Przed wojną był miejscowością turystyczną. Obecnie jest zwykłą, dość ładną wsią. Leszczyniec jest wsią rolniczo-przemysłową-letniskową. W 1988 r. buło tu 40 gospodarstw indywidualnych oraz SKR i RSP, która miała farmę. Obecnie wzrosła nieznacznie liczba gospodarstw indywidualnych.Położony głęboko w górach Leszczyniec należy do starych osad. Powstał jako wieś prywatna najpóźniej w początku XIV w. ponieważ wzmianka z 1349 r. podaje, że opat Mikołajz Krzeszowa kupił ją za 34 grzywny srebra od Apaczki, syna Buessona z Władrowa. Już w początku XVII w. na pewno była własnością hr. von Schaffgotscha. Z czasem wieś rozwinęła się, powstała jej nowa część i starą zaczęto nazywać Leszczyńcem Dolnym, a nową Leszczyńcem górnym. W 1649 miały miejsce w okolicy bunty chłopskie.


Zabytki

Jednym z ważniejszych zabytków Leszczyńca jest kościół parafialny pod wezwaniem św. Bartłomieja pierwotnie ewangelicki, barokowy z lat 1751-54. Założony na rzucie prostokąta z czworokątną wieżą do zachodu, salowy, wnętrze z kondygnacjami drewnianych empor. Drugim zabytkiem jest dawny kościół parafialny, obecnie cmentarny, zbudowano w 1593 r. i przebudowano w XVlll i XIX w.. Obok kościoła znajduje się cmentarz otoczony kamiennym murem z bramą.W sąsiedztwie kościoła znajduje się okazała plebania [nr 104) z piętrem o konstrukcji szachulcowej, nakryta dachem mansardowym. Trzecim zabytkiem Leszczyńca jest piec wapienny do wypalania drewna. Obok poewangelickiego kościoła rośnie pomnikowy cis o niemalże dwumetrowym obwodzie mający ok. 200 lat.


Legenda

Legenda o złotych jamach koło Leszczyńca:


Pod wsią Leszczyniec, po lewej stronie drogi ku Szarocinowi, na górskiej łączce od wielu lat pokazują sobie ludzie wiele głębokich jam. Jamy te znajdują się już w tym miejscu od niepamiętnych czasów i głuche tylko wieści krążą o ich pochodzeniu. Podobno w tym miejscu były niegdyś kopalnie złota i wokół każdej z tych jam kręcili się ludzie jak mrówki, wybierając i wypłukując odrobiny drogocennego kruszcu. Ale pewnego razu jakaś poczciwa kobiecina jednej z okolicznych wsi użyła którejś z jam zupełnie inaczej, niż dotąd jej używano. Nie tylko, że nie wyniosła stamtąd żadnego skarbu, ale przeciwnie, jeszcze przyniosła tu swój skromniutki, choć bardzo cenny dla niej skarb: ukryła we wnętrzu jamy trochę prosa. Wiele lat upłynęło od tej chwili. I czy to obraziły się na postępek biedaczki może duchy, władcy złota spoczywającego w jamach, czy to inne były tego powody, nie wiadomo; ale od tego czasu już nikt ani kruszyny złota w żadnej z jam nie znalazł. Między ludem krążyły tylko głuche wieści, że kiedyś jeszcze złotonośne jamy będą dostarczać znów ludziom bogactwa, ale stanie się to nie prędzej, aż upłynie tyle lat, ile ziarenek prosa schowała ongiś w jednej z jam owa biedna kobieta.


Współczesne fotografie

Kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja
(fotografia: http://www.gmina.kamiennagora.kei.pl)
Kościół św. Bartłomieja
(fotografia: http://www.gmina.kamiennagora.kei.pl)
Kosciółek w Leszczyńcu
(fotografia: http://www.luteranie.pl/diec.wroclawska/poew/leszczyniec/leszcz.htm)
Kościół
(fotografia: http://www.luteranie.pl/diec.wroclawska/poew/leszczyniec/leszcz.htm)
Agroturystyka Janewia
(fotografia: http://www.eholiday.pl/noclegi-4571.html)
Były dworzec
(fotografia: Marek Ciaś)
Stacja
(fotografia: Grzegorz Sarnecki)

Stare fotografie

Fragment niemieckiej mapy z lat 30
(fotografia: http://www.kolej.ournet.pl/st_opis/Leszczyniec.htm)
Fragment trasy kolejowej - niemiecka mapa z lat 30
(fotografia: http://www.kolej.ournet.pl/st_opis/Leszczyniec.htm)

Linki

Kamienna Góra
Kamienna Góra - Jarosław Tułaczyk
Lubawka
Agroturystyka - noclegi


Źródła

Gimna Kamienna Góra
Leszczyniec - Kościół
Legendy
Agroturystyka Janewia
Leszczyniec - stare mapy


Napisz do mnie

Paulina Leśna