Strona główna - Main Page

Praca nad spektaklem w zespole amatorskim w swej istocie jest bardzo złożona. Samo przedstawienie nie może być celem podstawowym, chociaż pozostaje celem ważnym. Jednak droga do niego nie wiedzie przez pracę służącą celom doraźnym, lecz ma ona służyć wypracowaniu u młodego człowieka postawy twórczej. Ten typ postawy może pomóc mu, w teraźniejszym i późniejszym życiu, w rozwiązywaniu problemów, które ono przyniesie.
Cały cykl pracy powtarzający się przy kolejnych przedstawieniach, wzbogacany warsztatami teatralnymi, stwarza na każdej próbie okazję do wyrażenia swojej osobowości - takiej, jaką ona jest. Dzięki temu uczeń znajduje w teatrze - często jedyne w swym otoczeniu - miejsce, w którym może pokazać całą osobowość z marzeniami, kompleksami, wadami i zaletami.
        Jestem nauczycielem języka polskiego. Podstawowym celem edukacji humanistycznej jest przygotowanie ucznia do czynnego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym współczesnego państwa oraz kształtowanie umiejętności samodzielnego wyboru pośród wartości etycznych i estetycznych, posługiwanie się językiem, umiejętne prowadzenie dyskusji itd. Tradycyjne spotkanie z historią literatury (omawianie lektur) oraz językiem (lekcje z nauki o języku) są oczywiście ważnym elementem w edukacji, ale nie jedynym możliwym. Szczególnie, jeśli wziąć pod uwagę uczniów zainteresowanych głębszym poznaniem przedmiotu bądź nie za-

Wstecz - Previous   Dalej - Next