Biblioteka ZSO w Kamiennej Górze mieści się na parterze budynku. Do dyspozycji czytelników pozostają wypożyczalnia oraz pomieszczenie Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej ze stanowiskami komputerowymi oraz miejscami dla czytelników. Księgozbiór biblioteki liczy ponad 21 000 woluminów oraz ok. 180 szt. dydaktycznych materiałów multimedialnych. W czytelni można skorzystać z bogatego księgozbioru podręcznego, który zawiera wiele pomocy dla gimnazjalistów oraz licealistów; dostępny jest także specjalny kącik dla maturzystów przygotowujących prezentację maturalną.
Biblioteka uczestniczy w realizacji zadań dydaktycznych i wychowawczych, spójnych z planami i programami pracy Szkoły. Biblioteka kształtuje kulturę czytelniczą, informacyjną i medialną poprzez różnorodne formy pracy z użytkownikiem. Wspiera rozwój uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych.
W naszej Bibliotece panuje atmosfera intelektualnego skupienia i twórczej refleksji, tutaj każdy może "skorzystać z ciszy" – jak to wyraziła jedna z Czytelniczek. Biblioteka szkolna to dobry adres dla tych, do których przemawiają słowa Mieczysława Malińskiego:
Musisz mieć swoich pisarzy, malarzy,
publicystów, spikerów, dziennikarzy.
Musisz mieć swoje książki, tygodniki, gazety;
swoje teatry, obrazy w muzeach,
kina, kawiarnie, restauracje.
Ażeby świat nie stał przed tobą obcy, zimny i wrogi,
ale żeby był dla ciebie domem.
W ramach organizowania przedsięwzięć propagujących czytelnictwo, samokształcenie i rozwój humanistyczny oraz właściwy sposób spędzania wolnego czasu umożliwiamy naszym uczniom udział w życiu kulturalnym szkoły, organizujemy imprezy artystyczne, w których uczniowie mają możliwość zaprezentowania swoich pasji i umiejętności zarówno artystycznych, jak i organizacyjnych. Wspieramy uczniów w poszukiwaniu własnej drogi edukacyjnej i kształtowaniu własnej osobowości. Wzmacniamy ich kreatywność, komunikację, umiejętność współpracy w grupie oraz indywidualne możliwości intelektualne. Rozwijamy wrażliwość na sztukę i potrzebę obcowania z nią, co pomaga kształtować człowieka wrażliwego na otaczający go świat, otwartego na wielokulturowość i chętnego do współpracy. Dbamy o rozwój osobisty w zakresie kompetencji kluczowych. Rozwijamy dociekliwość poznawczą.
Tutaj spotykają się ci uczniowie, którzy robią zdjęcia, malują, piszą, recytują, śpiewają, grają na różnych instrumentach. Tu także jest miejsce dla tych, którzy zwyczajnie lubią posłuchać innych, poczytać czy przeczekać w ciszy i w ładnym otoczeniu, kontemplować sztukę.
Jeśli czujesz się chociaż trochę artystą;
- jeśli lubisz odkrywać świat literatury, malarstwa, fotografii, muzyki;
- jeśli nieobce Ci są artystyczne uniesienia;
- jeśli wiersz, co ze strun się toczy, porusza Twoje własne struny;
- jeśli wierzysz poecie, który mówi:
Ale są jeszcze sprawy drobne: loty ptasie,
chwianie się trzcin w jeziorach,
blask gwiazdy wieczornej,
różne barwy owoców o porannym czasie
i wiatr przelatujący w sopranie i w basie,
i moja mała lampa, i stół niewytworny.
Ale nawet za wszystkie obrazy Tycjana
nie oddam tego stołu, bo pracuję przy nim,
to mój wierny przyjaciel od samego rana (…)
[Konstanty Ildefons Gałczyński]
- jeśli próbujesz mierzyć się z materią słowa i piszesz "do szuflady" , "opisujesz", "obmyślasz świat - wydanie drugie poprawione" ołówkiem, pędzlem lub za pomocą aparatu fotograficznego,
niech Twoje pierwsze nieśmiałe próby artystyczne ukażą się światu. Przynieś do biblioteki swoją radosną twórczość, u nas jest miejsce na wyeksponowanie Twojego talentu.
Animacja kultury to spotkanie człowieka z człowiekiem.(…) To praca z osobą, która przede wszystkim myśli o własnym rozwoju, o doświadczaniu pewnych sytuacji, o poszukiwaniu [a nawet o] błądzeniu. O byciu.
[Janusz Byszewski]
[Tekst: Biliotekarze szkolni]